Společnost pro saunu v ČR

 

Vycházím z toho, že činnost Společnosti pro saunu navázala na úspěšný trend šíření saun ještě za totality. Zásluhou mnoha lékařů, techniků i pedagogů z mateřských škol se saunování stalo jednou z forem úniku od útrap režimu. Po převratu však nastaly lékařům jiné problémy a životní starosti, přestali saunování prosazovat, byť sami saunují. Technici ale přispěli k svobodnému rozvoji saunového průmyslu a řada učitelek mateřských škol zůstala věrná programu saunování dětí, jim svěřených. Možná, že bude zajímavé srovnat tehdejší ideály SPS s nynější realitou.

 

VÝZVA

VŠEM SAUNISTKÁM A SAUNISTŮM

I OSTATNÍM PŘÍVRŽENCŮM SAUNOVÁNÍ !

 

Saunování se po převratu před 20 lety stále více rozšiřuje. Přesto přetrvávají různé předsudky a omyly.  Domnívám se, že přívrženci pravého saunování mohou mít zájem přispět k jejich  odstraňování  především tím, že budou mít v ruce odborné argumenty.

 

Obracím se na všechny majitele rodinných, klubovních, školských, regeneračních i veřejných saun a také na prodejce a výrobce  saunových kabin s žádostí, aby vyjádřili své sympatie k saunování a k spolupráci při šíření racionálních poznatků o něm a aby potvrdili svůj souhlas se znovuoživením činnosti SPOLEČNOSTI PRO SAUNU (SPS - IČ: 47501235) vyplněním přiložené přihlášky k členství.  Přihlášení přátelé saunování dostanou postupně další informace. 

 

Úkolem SPS by bylo poskytnout především vzájemnou výměnu zkušeností jak na www.ok-saunování.cz, tak i pro lepší přehled v bulletinu SAUNA-REVUE. Navíc se připravuje v internetovém prodeji (INFORM*SAUNING*SHOP) nabídka popularizující saunologické literatury. K celostátnímu  setkání českých saunistek a saunistů by mohlo dojít nejspíše při plánované mezinárodní konferenci Asociace bazénů a saun ABAS (její hlavní téma je Metodika saunování v mateřských školách a rodinách), a to na podzim v roce 2011 v Praze.

 

Očekávám Vaši saunofilní solidaritu a jsem s přátelským

„Sauně zdar a saunování zejména“

 

MUDr Antonín Mikolášek

zbývající člen původního výboru Společnosti pro saunu

spsnestor@seznam.cz

 

 

 

 

 

 

PŘEDSEDNICTVU SPOLEČNOSTI PRO SAUNU

PŘEDBĚŽNÁ PŘIHLÁŠKA

 

Mám zájem o členství ve  Společnosti pro saunu                 ano - ne

Očekávám zasílání informačních materiálů                         ano - ne

Členský příspěvek uhradím podle Vašich pokynů               ano - ne

Podpořím odběrem vydávání bulletinu SAUNA-REVUE       ano - ne

Účastním se setkání přátel saunování v ČR                            ano - ne

Mám zájem o spolupráci ve výboru SPS v oboru:

 

………………………………………………………………………   ano - ne

 

Jméno:

 

e-mail:

Adresa:

 

 

 

Dne

 

Odešlete e-mailem na adr.: spsnestor@seznam.cz

 

Na tuto adresu adresujte také případnou předběžnou objednávku publikací I N F O R M * S A U N I N G * S H O P

 

Ediční plán sekce       

Z ARCHIVU NESTORA SAUNOVÁNÍ

 

Cestami horkého vzduchu                         CD          - sešit             ano - ne   

Saunování s dětmi                                       CD          - sešit             ano - ne   

Doktor staví sauny                                       CD          - sešit             ano - ne   

Příručka sauny a saunování                      CD          - kniha           ano - ne   

Sauna-revue                                                       časopis                   ano - ne   

 

 

Zjišťujeme zájem a přijímáme abonement k odběru těchto publikací. Označte, zda máte zájem o sešit či CD či o časopis. Sledujte další a jiné informace také na www.saunování.cz.

 

 

 

Poslání Společnosti pro saunu

 

K D O   J S M E   ?

Jsme občanské sdružení přátel saunování a znalců sauny

v České republice.

 

K A M   J D E M E   ?

Jdeme za cílem, aby správná sauna byla všude, kde je to možné a vhodné.

 

C O   C H C E M E  ?

Chceme dopřát účinné saunování každému, kdo je ho schopen !

 

CO   PRO   TO   ČINÍME  ?

Usilujeme

 

a) o šíření a uplatnění vědeckých poznatků a osvědčených zkušeností o sauně a saunování

 

b)  o poskytovní podkladů pro projektování, výstavbu, provoz saun, pro informace obsluhovatelům saun a uživatelům saunové lázně

 

c)  o posouzení vhodných a přístupných materiálních podmínek výstavby saun i jejich vnitřního vybavení v účelně vedených provozech veřejných i soukromých saun

 

d)  o prosazování principů a pravidel správného saunování

 

e)  o shromažďování finančních prostředků pro výstavbu a provoz saun, zejména v zařízeních pro děti

 K tomu účelu Společnost pro saunu ČR

 

a) sdružuje odborníky a zkušené uživatele saunové lázně rozličného profesního a zájmového zaměření -pokud se zajímají o saunování- do sekcí, v nichž se mohou zabývat odborným řešením  a doporučováním poznaných vztahů saunování k jednotlivým věkovým kategoriím, profesím, životním situacím uživatelů  a změnám zdravotního stavu a k technickým a provozním záležitostem saun a  saunování

 

b) poskytuje prověřené podklady k projednávání a publikování závazných doporučení, metodických pokynů, rad, směrnic apod., které se týkají jak stavební a technické kvality saun, tak i vhodnosti  jejich provozů a především způsobů saunování a účinků saunové lázně na člověka c) zajišťuje metodickou, poradní a školící činnost pro zájemce o projekci, výrobu a výstavbu saun, jakož i pro obsluhovatele a účastníky jejich provozu a to formou instruktáží, seminářů, kurzů, případně i konferencí, sympozií, výstav, tématických zájezdů nebo poskytnutím plánků, návodů, provozních pokynů a řádů  a j.

 

d) připravuje pro členy SPS ČR a jiné zájemce odborné publikace o sauně a saunování (členský bulletin, přílohy v časopisech, soubor zásad, doporučení a rad, saunologické sborníky a jiné odborné i vzdělávací materiály) a využívá přitom spolupráce s médii všech typů         

 

e)  usiluje o spolupráci s organizacemi pro výrobu saun a jejich vybavení a poskytuje jim metodickou pomoc

       

f)  zastřešuje místní i regionální sdružení přátel  saunování

       

g) hájí oprávněné zájmy provozovatelů i výrobců saun, saunařů, ostatních zaměstnanců saun především v  metodických záležitostech saunování

       

h) úzce spolupracuje s jinými organizacemi přívrženců a znalců sauny a saunování v České republice i v zahraničí a usiluje o věcnou spolupráci s těmito organizacemi, zaměřené na saunu a na saunování

       

i) vytváří nadaci k zajištění uvedených záměrů

 

Sympatizanti s touto činností SPS ČR se mohou kdykoliv přihlásit k aktivní spolupráci či alespoň jako sympatizanti.


 

Zásady, doporučení a rady SPS

         

V archivu Společnosti pro saunu je uložena řada materiálů, týkajících se snahy dřívějších členů Společnosti poro saunu poskytnout saunofiklní vceřejnosti potřebná doporučení i rady, týkqající se různých problémů se saunou a saunováním, o kterých je třeba vědět a pomáhat je řešit. I když tyto materiály pochází z dob prvních kroků saunování u nás, mají přesto platnost i dnes, protože se na jejich přípravě účastňovali saunofilové i saunologové po dlouhá léta.

 

Terminologie sauny

 

Kladu každému saunofilovi na srdce, aby měl jasno v definicích pojmů, vycházejících z finského slova „SAUNA“ – tedy "sauna", "saunová lázeň" a "saunování". Dnes se vše více teplé spojuje se slovem sauna, ačkoliv s ní nemá mnohé nic společného, až to někdy vypadá tak, že i peřina nebo grog se málem nazývají saunou, protože také zahřívají. Ponejvíce se slova „sauna“ zneužívá v produkci a prodeji teplodárných zařízení, různého původu a funkce. Namátkou jmenuji. Infrasauna, saunabelt, saunaprádlo apod.

 

Slovo "sauna" bývá zatím už dosti často zařazováno do naučných slovníků, proto už u nás nezní cize ani neobvykle. Co vlastně znamená? Je to finský výraz, který původně označoval "díru či jámu v zemi" nebo "díru ve sněhu" ("sakna" u Sámů-Laponců). Později však již označuje typickou dřevěnou stavbu, již lze označit z hlediska povrchu země jako "zemnici či polozemnici" anebo jako na zemi volně stojící "sroubek" či jinak „stavení“..

       

V dosavadní odborné i obecné literatuře se však dosud setkáváme s libovolným a nepřesným užíváním tohoto slova. Mnozí hovoří jedním dechem o sauně jako o stavbě, ale zároveň i o jejím fyzikálním prostředí či dokonce o způsobu jeho využívání. Je jistě na čase odstranit toto zjednodušení, už také proto, že bylo poplatné prvním překladům z jiných jazyků a že je nelogickou záměnou pojmů. Po konzultacích s Ústavem pro jazyk český navrhuji proto, aby základní pojem "sauna" byl rozlišován nejméně ve třech významových pojmech a aby tyto pojmové odlišnosti, ostatně již používané v obecné češtině díky ohebnosti českého jazyka, se staly také běžné.

 

 

 

Za "saunu" má být v českém jazyce považován jedině stavebně-technický substrát, schopný vytvořit a udržet specifické fyzikální prostředí (tzv. "saunovou lázeň"). Cílevědomé jednání člověka za pobytu v tomto prostředí se nazývá "saunování". Také v jinýcvh jazycích se tohoto funkčního rozlišení již používá.

Tvarosloví slova „sauna“

je v češtině velmi pestré: sauna - saunička - saunový - saunovací - saunování - saunovati - saunovati se - saunující – saunováček - saunař – saunařík - saunařství - saunista - saunismus - saunolog - saunologický - saunofikace (zasaunění – míněno rozšíření sauny v regionu, jako zalesnění) - saunofil - saunér - saunění aj. Dnes připadají neobvykle dříve užívané a dosud ještě zpozdile doporučované výrazy jako: "brát saunu, užívat saunu" (ve smyslu "saunování"), což bylo důsledkem výrazů, převzatých z němčiny v prvních letech propagace sauny u nás. Můžeme však "jít do sauny, uklízet, udržovat, stavět, vyrábět, prodávat, chválit saunu" apod.  Tím se naše řeč liší od finštiny, která používá tohoto slova ve spojení se vším, co se týká sauny. Ve speciálním slovníku Saunasanasto jsou  uvedeny desítky slov jiného významu, které však výstižně znázorňují momentální stav (např. plenoisauna=malá sauna, saunakukka=heřmánek jako přísada k nárazu parou).                                                                                                                                                      

Pojem „saunová lázeň vyjadřuje komplex fyzikálního prostředí sauny, tedy horké prostředí prohřívárny a chladné v ochlazovně, i když pro ochlazení vodou se používá slova „koupel“. Pojem „saunování“ se objevil v lidové mluvě a naprosto samozřejmě se vžil pro označení pobytu saunujících v „saunové lázni“. Přesto je někdy zaměňován s jinými formami zahřátí, právcě jako pojem „sauna“ s jinými formami teplodárných zdrojů.

 


 

O společenském chování se v sauně

 

V příručkách dobrého chování ještě nenacházíme dobré rady a laskavé pokyny, jak se chovat také ve veřejné sauně. Přitom příručku správného chování by uvítali jak její pravidelní návštěvníci, tak i ti, kteří do ní přicházejí jen sporadicky. Pokud taková příručka není, snad napomůže aspoň pár slov o zkušenostech z našich saun.

 

Saunování ve veřejné sauně je kromě jiného vlastně specifická společenská událost a tak je také svými korektními účastníky chápáno. Jeho specifita spočívá v nutnosti být při saunování nahý mezi jinými nahými. To u mnohých, co stojí mimo,  ať už neinformovaných, nebo zlomyslných, vždy vyvolá dojem, že jde o sexuální záležitost. Z poznatků o sexuálním chování člověka skutečně vyplývá, že pohled na tělesné proporce a jejich sexuální atributy je součástí sexuální orientace. Ta se projevuje vysokou citlivostí a vnímavostí jedince k sekundárním pohlavním znakům  zralých jedinců opačného pohlaví. Není divu jestliže transpozice tohoto přírodního děje do saunování, zejména společného pro ženy i muže, vyvolává některá nedorozumění.

 

Ke společnému saunování se scházejí muži a ženy, jimž je příjemné být mezi sebou společně nazí. Nudita takto viděná jim nečiní problémy, většinou ji pojímají jako přirozenou záležitost a možná i potěšující příspěvek (sic!) k vlastním sexuálním představám, jimiž však slušní saunisté neobtěžují přítomné. Kromě toho – a to především - berou nuditu jako povinnou součást hygieny a fyziologického účinku saunové lázně. Do prohřívárny přicházejí ze sprchovny čistí, což je ohleduplné vůči ostatním a výhodné pro obranu těla vůči horku. Obvyklý lidský tělesný odér se díky očistě ztrácí a ani masivní pocení jej nevytváří, protože jde jen o sekreci vodnatého termálního potu, který se na kůži odpařuje a slouží k ochlazení. Aromatické mazové žlázky nejsou horkem příliš stimulovány, zřejmě také proto, že pro opravdové saunisty není nudita ostatních důvodem sexuálního vzrušení, a tedy i ke vniku jeho průvodných jevů, např. typického pachu. Objeví-li se při saunování, může se tím prozradit saunující, na kterého nudita ostatních působí zcela jinak, než na ostatní saunující.

 

Zvláštní pozornost si zaslouží poznatky o pohybu mezi saunisty, který může vést jednak k pohledu na jinak skrývané znaky druhého, jednak  k částečnému (to především) nechtěnémi i chtěnému tělesnému kontaktu míjejících se saunistů. Nástup na místo na stupních pryčny se přirovnává k postupu diváků naplněným hledištěm. V úvahu se musí vzít rozdíl v nábytkovém vybavení obou užitných prostor, v oblečení či nahotě účastníků a v jejich taktu i morálních představách.

 

V kině jsou sedadla vedle sebe a v řadách za sebou. Toto uspořádání podmiňuje pohyb a polohu těl diváků, kteří se někdy musí ke svému předplacenému místu prodírat horizontálně těsnou uličkou paralelně se sedícími osobami a může být nazírán z různých výškových úrovní pohledu. Diváci v kulturních institucích se při tomto kontaktu, který takto nutně vzniká, staví vůči druhým, které míjí, zdvořile čelem. Většinou –až na úmyslné či neúmyslné výjimky – nedochází k bližším kontaktům.

 

V prohřívárně sauny jsou připraveny dva až tři stupně pryčny s lehátky. Saunující na své vybrané  místo vystupují vertikálně přímo a volně po stupních vertikálně a usedají čely  vedle sebe. Při výstupu na pryčnu nemusí saunující předstupovat čelem vůči sobě navzájem, případně se překračovat -  a také to nečiní. K popisované situaci z kina v saunové prohřívárně nedochází. Pokud saunující při tomto pohybu chce skrýt své pohlavní znaky, může použít textilie, kterou si sebou přináší k podležení či případnému zakrytí. Ve veřejné sauně, která odpovídá svým provozem prostorovým požadavkům na prohřívárny a ve správně vedeném způsobu saunování se saunující prakticky navzájem nedotýkají. Hygienický předpis pro veřejné sauny ostatně vymezuje každému účastníku saunování kubaturu 1m3 pro sezení a 2m3 pro ležení, což plně stačí k zachování osobní integrity.

 

Slušní, a tedy i zkušení vyznavači tepla a chladu – saunisté - se vůči sobě chovají ohleduplně a s taktem, jak při společném saunování mužů a žen, tak ve skupinách, rozdělených podle stejného pohlaví. Většina z nich říká, že i po letech společného saunování jim ostatní účastníci splývají v amorfní růžovou masu a na žádné detaily si ani nepamatují. A i kdyby, zásada správných saunistů je – viděl jsem a nepovím. Kromě toho – kdo se přece jen ostýchá (a to bývá u nováčků saunování) - může si při nástupu na místo na pryčně svá stydká místa zakrýt textilií, které používá k osušení či povinně k podložení nohou a těla.

 

*



https://www.eurobalneo.cz/cs/sauny-infrasauny-saunove-domky/