Kniha návštěv

Datum: 03.07.2014

Vložil: Pharmb415

Titulek: Good info

Very nice site!

—————

Datum: 03.07.2014

Vložil: Pharmf585

Titulek: Good info

Very nice site! <a href="https://oieypxa2.com/oryaoxr/1.html">cheap goods</a>

—————

Datum: 02.07.2014

Vložil: Smithf414

Titulek: John

It is also possible that Zynga's chosen advertising network is to blame if we begbdccedddcegdf

—————

Datum: 04.10.2013

Vložil: Eva švarcová

Titulek: kombinace infra a finské sauny

Dobrý den, už pár let se saunuji a sleduji pozitivní účinky sauny. Chtěla bych se začít saunovat i s dcerou,takže teď uvažujeme o pořízení sauny domů. Já jsem pro klasickou finskou saunu, ale manžel by rád využíval jen infrasaunu, nemá rád takové teplo. Napadlo mne pořídit si infrasaunu a tu si sami dovybavit kamny, ale žádné informace, jestli je to možné, jsem nikde nenašla. Když jsem se dotázala prodejce, tak mi odepsal, že to není funkčně možné, ale nevysvětlil proč. Přijde mi, že je to jen proto, abychom si od něj koupili drahou kombinovanou saunu. Samozřejmě nechceme současně zapínat kamna i infrazářiče. Můžete mi prosím poradit, jaký je v tom problém? Materiál na saunu je nejspíš stejný. Děkuji, Eva

—————

Datum: 05.03.2014

Vložil: nestor

Titulek: Re: kombinace infra a finské sauny

Sdělte mi, prosím, áš e-mail, pošlu Vám irší výklad, proč není vhodné přidávat do saunové prohřívárny další infra-červené záření. Sama jste poznala efekt saunové lázně, založený na rozsáhlém předávání tepla, což teprve může vyvoval očekávanou imunitní reaakci. Té se v infrakabině nedocáhne. Váš pan manžel nemusí být v horku aunu dlouho, nemusí si úrpjřívárny vytápět na nutných 100°C (pod stropem) a múže si smáčet žínkou nosní vstup. Možná, že mu připadá váhodné nižší spotřeba elektřiny v IFK, ale ta má jen ohřívací efekt. To je příjemné, ale celůkově neúčinné. Radiátor či kach lová kamna dokží totéž. MUDr A. ?ikolášek

—————

Datum: 30.12.2012

Vložil: Václav Reithmaier

Titulek: čepice v sauně

Dobrý den, provozuji malou saunu a po letošních Vánocích se mi jeden z pravidelných návštěvníků pochlubil saunovací čepicí. Taková plstěná asi centimetr tlustá pokrývka hlavy připomínající čepici trpaslíků. Po saunování si návštěvník čepici velmi pochvaloval - prý se mu tolik neprohřála hlava, a tak v sauně vydržel mnohem déle. Jen nevím, do jaké míry je ono prodloužení pobytu v sauně díky oddálení prohřátí hlavy zdraví prospěšné...

—————

Datum: 19.05.2010

Vložil: JUDr Zděnek Formánek

Titulek: "Saunorysma"

Vážený pane doktore,
je to již velm,i dloho - někdy v roce 1964 - kdy jsme společně se švagrem Standou Vaculíkem s Vámi radili o provozování naší rodinné sauny. Tato sauna - umístění v Uhřínově v Orlických horách - úspěšně funguje do dnešních dbnů a jižý celé generace ji spokojeně užívají, tak jako já do dnešních dnů. Dnes se obracím s prosbou. přikládám nález z IKEMu, kde mi vzhledem k nálezu "asymptomatického aneurysmatu ascendentní aorty s lehce středně významnou aortální regurgitací" nedoporučili "saunu" pro riziko priudkého vzestupu krevního tlaku a ruptury stěny aorty". Tento závěr mně velice mrzí a nechci se pouštět do polemniky s odborným nálezem lékaře.
Napadla mně protomožná aplikace saunování, kterpu jsem pojmenova "regulované saunování". Při této varioantě se chci vyhnout riziku prudkého vzestupu TK a ruptury stěny aorty tím, že chci užívat saunování za nižší teploty - cc do 80°C- a následné ochlazení řešit nejprve ochlazením při nižších "předsíňováých" teplotách do výše asi 15 stupňů, bez vodní nebo sněhové lázně v zimě., v létě pak následných ochlezením vew vodní lázni s teploztou cca 14 stupňů. Prosím o posouzení tohoto mého postupu. S pozdravem JUDr Zděnek Formánek.

—————

Datum: 19.05.2010

Vložil: zděnek Formánek

Titulek: Re: "Saunorysma"

MUDr Antonín Mikolášek spsnestor@seznam.cz 465 543 354 D.Dobrouč 319

Pan JUDr Zděnek Formánek
Jenišovská 1175/5
158 00 Praha 5

Vážený pane doktore, milý saunofile,

když mi má paní předčítala odesílatele Vašeho dopisu , říkal jsem si, to jméno přece znám! A vida – vzpomínka na doby dávno zašlé je tady! Potěšilo mně hned několik věcí.

Že žije sauna, zrozená z touhy Vaší rodiny mít v horách právě to potřebné. Že vychovává další své saunofily.

Také informace o Vašich problémech se saunováním mě zajímá, protože mi dává možnost rozebrat názor kardiologické společnosti na saunování, který vychází z dávných pozorování německých kardiologů- saunologů. Ti zjistili u hypertoniků i u zdravých osob během koupele v chladné vodě bazéínu vteřinové vysoké zvýšení tlaku ve velkých cévách a usoudili, že by tím mohlo dojít k ruptuře některé drobné sklerózou poškozené cévy, třeba v mozku či srdci.. Pozorování vedla k tomu, že se hypertonikům nedoporučuje celková koupel v chladné vodě. Jiní profesoři si však u mladých naopak chválí takto vzniklou rázovou vlnu, která vede k většímu otevření pružných periférních cév a ke zvýšení přívodu kyslíku tkáním. Zkušenosti s aneurysmaty však nebyly publikovány a Váš nákez dává mi možnost k úvaze.

Předně si myslím, že vůbec nevadí, že máte zakázanou saunu. Ta Vaše –jakjo hmotná stavba- si nehybně stojí a pokuřuje si v naději, že zase uvítá své nadšence. Měl Vám zakázat pobyt v jejím, intenzivním fyzikálním prostředí, tedy v saunové lázni, tedy saunování. Ale to je jen rozdíl v racionálním pojmenování věci, které není odborníky jiných oborů plně dodržováno. Pochopitelně plně respektuji doporučení pana kolegy vyhnout se nadměrné fyzické zátěži, ke které dochází zejména při zvedání břemen. Ta je vždy provázena zvýšením břišního lisu a následnou náhlou hypertenzní vlnou v centrálních cévách. Lékař by měl ovšem přesně specifikovat, že k tomuto úkazu může docházet také mimo značné tělesné zatížení – např. při náhlé koupeli v chladné vodě stlačením hrudníku vodní masou, při kašli a kýchání, při obtížné defekaci a také koitu (s ohledem na jeho intenzitu). Také dlouhý pobyt ve vysoké teplotě horkého letního dne zvyšuje tenzi. Měl by Vám tedy lékař zakázat i léto obecně, dále koupele v .horké vodní lázni a všechny děje, které jsem uvedl. Zákaz by se nemusel týkat obvyklé přiměřené námahy, kterou jste léta podnikal. Myslím, že Vaše aneurysma nevzniklo před týdnem¨a protože má jen hraniční objemové a funkční parametry, mělo by se tedy brát v úvahu, že jste půl století běhal, manuálně pracoval a saunoval bez potíží a to zřejmě i v razantní saunové lázni Vaší syrově přírodní sauny. Aneurysma je zřejmě takového druhu a rozsahu, že všechny uvedené okolnosti života jste absolvoval bez potíží i při uvedené hypertenti. Proto je potřeba ovlivnit výši TK na normální hodnoty a to doporučená medikace plně zajistí. Také modifikované (jak přesně uvádíte – řízené) saunování by nemuselo být příčinou vzniku nějakých potíží. Hodnoty krevního tlaku při mírném saunování se jen mírně zvyšují či snižují ve fyziologických mezích a neměly by vést ani k zvýšení tónu cév, ani k nebezpečnému napínání stěny aneurysmatu.

Váš nápad modifikovat (řídit) průběh saunování ilustruje, že saunista se jen tak saunování nevzdá a že hledá možnosti jak v něm pokračovat v mírných podmínkách. Pokud se týká teploty 80°C -je-li měřena v úrovni pásma prohřívání na lehátku (50 cm nad podlahou) je to teplota značně hypertermická a nedoporučoval bych ji. Pokud je však naměřeno tolik stupňů pod stropem (200 cm), pak na tom prvním stupni pryčny je právě místo k zkrácenému prohřívání do 8- 10 minut vleže, které Vašemu aneurysmatu bude milé, protože při teplotě kolem 50°C tlak krevní osciluje zcela ve fyziologických mezích. Právě tak působí i zpomalené mírnější ochlazení sprchou, polevem (a nemusí být ledovou vodou) a dýcháním čerstvého vzduchu. Vyhnul bych celkové koupeli v chladné vodě a vím z vlastní zkušenosti, že osprchování anebo polev a hlavně dýchání čerstvého vzduchu úplně postačí k ochlazení, takže nedochází vůbec k ohrožující zátěži kardiovaskulárního aparátu. Mám to vyzkoušeno – od měsíce po infarktu saunuji za těchto mírnějších podmínek již 7 let. Výměnu horka a ochlazení není třeba zmírňovat pomalým postupem. Prohřátí, považujeme-li ho již za náročné, lze odstranit jedině včasným ochlazením a tu sprcha či polev postačí, protože lze jimi zasáhnout reflexní místa, ovlivňující termoregulaci a nezatěžující, spíše uklidňující, kardiovaskulární systém.

Líbí se mi Vaše pojmenování „regulovaného, tedy řízeného“ saunování. Dovolíte-li, budu do používat místo mého „modifikovaného, upraveného“. Je to výraz trochu imperativní, ale to mnozí senioři potřebují. U kardiaků a seniorů je řízené saunování opravdu nutné. Sledujte běžně svůj TK a pravidelnost pulzu a to zejména před modifikovaným saunováním a po něm a ukažte záznamy svému lékaři. Tím ovšem nevylučuji nenadálý vznik extrasaunových komplikací, daných ovšem nazávislým postavením Vašeho genomu.

Potěšil mně Váš zájem setkat se k dalšímu hovoru. Máte-li možnost a chuť, odchylte se kdykoliv cestou do Uhřínova k nám do Dobrouče. Orlické hory máme na dohled, tak to není tak daleko. Těšilo by nás to. Měl bych pro Vás dokonce prosbu o pomoc při sestavování komplexního kompendia pro saunaře a saunisty (s hlediska práva).

Se srdečným „keep sauning“
Antonín Mikolášek

PS.
Jestli dovolíte, rád bych naši korespondenci uveřejnil v mém webu www.ok-saunování.webnode.cz , kde se snažím předávat poznatky o saunování.

—————

Datum: 05.05.2010

Vložil: Jan Meleský 2

Titulek: stavba rodinné sauny

Ř 2.
Dobrý den vážený pane doktore,

děkuji mnohokrát za Vaše rady ke stavbě sauny a zároveň se omlouvám za
to, že odpovídám až po týdnu. Postihla mě nějaká viróza (už aby ta sauna
byla hotová) a přidala se spousta povinností v zaměstnání. Velice si
vážím možnosti s Vámi komunikovat o sauně a saunování. Saunu jsem si
oblíbil už na střední škole v Krnově v létech 1972 až 1976, kde jsme
měli saunu v objektu tělocvičny s kamny na dřevo a pravidelně každý
čtvrtek odpoledne byla v provozu výhradně pro studenty. Od té doby však
jsem saunu navštěvoval výjimečně. Bydlíme totiž na vesnici a dojíždět za
saunováním do okresního města je nepraktické a také to stojí nemalé
peníze. Při rekonstrukci rodinného domu (vytvoření možnosti
dvougeneračního bydlení) tedy konečně padlo rozhodnutí, že si postavíme
vlastní saunu. Rekonstrukce domu spočívá v adaptaci půdy pro obytné
místnosti. Minisauna o rozměrech 140x123x215 cm je umístěna v rohu
koupelny v půdním prostoru (viz. přiložený plánek - poznámky byly určeny
pro stolaře, shodou okolností spolužáka z Krnova, který mi se stavbou
pomáhá). Chtěli jsme původně pořídit hotovou prohřívárnu a jen ji
osadit do rohu koupelny. Ale ceny jsou příliš vysoké a vzhledem k tomu,
že máme dostatek smrkového řeziva (vlastníme 0.8 ha lesa a při kůrovcové
kalamitě jsme byli nuceni část vytěžit a zpracovat na řezivo - desky,
fošny, trámky) rozhodli jsme se postavit saunu sami. Po Vašem emailu,
kde doporučujete takové rozměry, aby bylo možno si v prohřívárně lehnout
a také v souvislosti s tím, že uvažujeme v příštích létech adaptovat
část hospodářské budovy, včetně půdního prostoru na tělocvičnu a
místnost s krbem (takové centrum pro relaxaci a posezení s přátely)
začínám se zabývat myšlenkou, že při této adaptaci postavíme druhou
prostornou saunu se sprchovacím koutem, bazénkem a odpočívárnou. To je
ale hudba budoucnosti. Teď je aktuální minisauna v koupelně. V pátek
23.4. přijede kamarád stolař a chceme ji dokončit. Proto bych si dovolil
zeptat se Vás na několik detailů, které musím urychleně dořešit. Na
některé jste již částečně odpověděl v předešlém emailu, ale teď jsem je
přesněji specifikoval, aby jste měl přesnější představu o naších záměrech.

1) ZATEPLENÍ STĚN. Plášť sauny z větší části přiléhá ke zdivu (v plánku
kóty 1230,1400 a 490 mm), zbytek pláště je orientován do volného
prostoru koupelny. Zdivo tvoří vnitřní příčky z porothermu t. 11,5 cm a
plynosilikátových tvárnic, tl. 30 cm. Dle Vašich informací zvažuji 2
možnosti: rošt ze smrkových hranolků o síle 50 mm vyplnit minerální
vatou ORSIK tl. 40 mm (používal jsem ji pro zateplení šikmých podhledů a
stropů), a dále bych rošt polepil AL folií. Tím by vznikla mezi vatou a
folii mezera 10 mm, která by také plnila izolační funkci. Následovaly by
vnitřní palubky péro drážka o síle 15 mm z topolového dřeva. Z
topolového dřeva jsou také vyrobeny lavice a rošt na podlahu, vše
vyjímatelné ať lze saunu občas vyčistit. Tato varianta by měla dobré
izolační vlastnosti. Bylo by však nutné pečlivě položit Al folií, aby
prach z vaty nemohl proniknout do prostoru prohřívárny. Je velice jemný
a při jakékoliv manipulaci musím pracovat s rouškou, jinak mě dusí. Vím,
o čem mluvím, celou zimu jsem zateploval podhledy. Navíc v prohřívárně
dochází k silnější cirkulaci vzduchu a prach by mohl být při porušení
folie nasáván do prostoru prohřívárny. Možná mám zbytečné obavy, protože
folie bude ještě pokrytá vnitřními palubkami.
Druhá varianta spočívá v tom, že bych nařezal hranolky z fošen o rozměru
50x50 mm (úzké hranolky se nebudou teplem tolik deformovat) a vyložil s
nimi celý rošt prohřívárny, vnitřní stěny bych pak pokryl Al folii,
následoval by vnitřní obklad. Skladba konstrukce by pak byla 65mm dřeva
s Al folii u pláště přiléhajícího ke zdi a 85mm s Al folii u pláště do
volného prostoru koupelny (plášť je zde pokrytý vnějšími smrkovými
palubkami tl. 20 mm) Tato varianta je ze zdravotního hlediska patrně
zcela bez problému, tepelně izolační vlastnosti budou nižší než u první
varianty. Mohl bych však uplatnit 2 vrstvy AL folie z obou stran
dřevěného skeletu prohřívárny (pokud by to mělo výraznější tepelně
izolační přínos). Strop bych řešil dle Vašeho doporučení celodřevěný
skelet z 50 mm hranolků pokrytý Al folií ze strany prohřívárny a nad
něj 2 vrstvy vaty Orsik 2x 160 mm, mám tam dost prostoru a vata mi zbyla.

2) VĚTRÁNÍ PROHŘÍVÁRNY

Systém mám nastudovaný z Vaší knihy. Přesto zvažuji, jestli je nezbytně
nutný u tak malé prohřívárny. Vytvořit komín pro odtah vzduchu je trochu
komplikace, spíše estetická než technická. Domnívám se že při omezeném
provozu dvou osob, by pro větrání dostačovalo občasné otevření dveří při
odchodu a příchodu saunujících osob. Na Jednom místě ve Vaší knize to
taktéž naznačujete. Jiná by asi byla situace u mnohahodinového provozu
velké sauny pro větší počet osob. Tedy stojím před výběrem z těchto
variant: bez otvorů a větrání pouze dveřmi, s jedním otvorem pod kamny
pro přívod vzduchu ke kamnům, plný větrací systém se 2 otvory viz. kniha.

3) VOLBA KAMEN

Chci zakoupit v Ostravě u Vital trendu saunová kamna 3,6 nebo 4,5 KW.
Nevím, zda je lepší příkon raději trochu předimenzovat (4,5 KW) nebo se
řídit pouze doporučením příkonu pro kubaturu, pak by postačovalo 3,6 KW.
Déle je možno volit kamna s ovládáním na plášti kamen nebo s ovládáním
externí řídící jednotkou umístěnou vně prohřívárny. Kloním se k 1.
variantě, v jednoduchosti je síla. Navíc odpadnou rozvody k ovládací
jednotce vedené v plášti prohřívárny. Saunových kamen je velký počet
typů, jsou mezi nimi podstatné rozdíly? Měl by jste nějaké doporučení
pro konkrétní typ, ověřený praxi?

4) KOMBINACE S INFRASAUNOU

Do místa prohřívárny máme dotaženy 2 el. kabely, zvažovali jsme, že
budeme saunu využívat kombinovaně. To je klasickou finskou a infra. Pod
lavice by se mohly nainstalovat infrazářiče. Z Vašeho emailu vyplývá, že
infra způsobu nepřikládáte velký význam. Měla by infra metoda význam
třeba pro lidí ve vyšším věku?

5) OSVĚTLENÍ SAUNY

Instalovat do sauny osvětlení, s tím, že bude např. částečně zastíněno
dřevěným krytem, aby neoslňovalo, nebo volit osvětlení nepřímé, pouze
dopadem světla z místnosti přes prosklené dveře?

Omlouvám se za rozsáhlý text a předem děkuji za Vaší odpověď. Rád bych s
Vámi komunikoval ve věci saunování i v budoucnu. Samozřejmě souhlasím s
uveřejněním mého minulého dotazu na Vaších stránkách
www.ok-saunování.webnode.cz <https://www.ok-saunování.webnode.cz>


—————

Datum: 05.05.2010

Vložil: Jan Melecký 2

Titulek: Re: stavba rodinné sauny

Opětuji také přání hezkého dne,
a k Vašemu e-m mám hned několik věcí.
*
Myslím, že rozměry kabiny nakonec postačí i k ležení, uděláte-li si jen jednu
plošinu ve výši asi 1 m a těsně kolem kamen s ohrádkou (u elektrických stačí odstup 20
cm) a skoro až ke dveřím. Zde pak postačí nástupní schůdek hned za dveřmi,
protože do tak malé kabinky stačí nastoupit ze zevního prostoru rovnou ze
dveří a není potřeba ještě stát na podlaze kabiny a pak nastupovat na
lehátko. Délka 140 cm stačí k ulehnutí, protože délku těla zkrátí skloněná hlavy na šikmém
podhlavníku a pokrčené nohy lze opřít výše o protější stěnu. Výška stropu je vyšší než
norma, ale aspoň umožní dostatek místa k vzletu lahodných myšlenek při
prohřívání. Přiznám se, že já jsem takto podobně řešil stísněný prostor na
chalupě a více než 35 let nám všem pohodlně slouží malá saunová kabinka.
Chci-li se úplně natáhnout, využívám diagonály na širokém lehátku. Lehátka
ve stupních by překážela.
*.
Pokud se týká zateplení, dnes jsem toho názoru, že přílišné ucpávání
saunových kabin neprodyšnými izolacemi (aby se ušetřila spotřeba energie)
spíše vadí, zejména když se nezařídí odvod vlhkého vzduchu. V malé kabině
nejde jen o odvětrání vlhkosti otevřením dveří, ale především o zajištění neznatelného, ale
pro ochlazování těla pocením významného přirozeného proudění teplého vzduchu
z topidla. Průběh této bohulibé aktivity teplého vzduchu znáte. O praktickém řešení odvodu vlhklého vzduchu se zmíním při výkladu o konstrukci pláště kabiny.
*
Dnes si myslím, že v obydlí stačí pro izolaci kabiny trámek úzký do těch 700 mm, připevněný na svislé nosné hranolky. Přikládám ukázku spojů trámků, kjterá toto řešení usnadní. Máte jistě šikovného truhláře, bodejť by ne, je-li z Krnova. Jako bývalý Bruntálák jsem vždy objektivně oceňoval různé aktivity Krnováků, která v mnohém (kromě sauny ovšem) převažovaly těch z okresního města. Myslím, že by pro něho nebyl problém sestavit stěnu z takto řešených trámců a Vy se zbavíte prachu z izolačních hmot. Ani alu-foilie by nebylo potřeba, zajistíte-li průtah vzduchu za obložením. Obložení trámci se ukončí asi 5 cm nad podlahou a průduchy mezi svislými hranolky usnadní průchod tepláho vzduchu za obložením. Vlhkost v tomto případě vysuší smrkové dřevo zadní stěny trámků a vápenná omítka stěny.. To se uikázalo účinné i ve velkých saunách, které byly
vystavěny ve vlhkých prostorách. Vlhkost v saunové kabině není srtoprocentní pára z vařící vody, nýbrž z několika decilitrů potu . Na odvod jejího malého procenta mezi hranolky obložení stačí jeden trámek opatřit zakrývaným tvorem ve výši 400 mm a horním otvorem (dejme tomu 50-100 mm širokým) ve stěně nad stropem kabiny do vedlejšího prostoru, třeba právě do koupelny. Hlavně aby dolní odvodný otvor byl umístěn diagonálně vůči topidlu a aby topidlo mělo spodní přívod vzduchu z jiného prostoru než z koupoelny. Pokuste se to nějak vyřešit.
*
Nevím přesně, jaká firma je Vital-trend, ale v Ostravě začal před lety na
můj popud vyrábět topidla Zlatník, pak pan Sládek, který přešel ze Zlatníku
do vlastní vynikající firmy. Rozhodně by stačila ta kamna s nižšním příkonem a výkonem, ale asi tehdy, když byste snížil strop na 190 cm. Jinak asi budou potřeba ta silnější.
*
Vidím, že podléháte komerčním nabídkám kombinace horkovzdušné saunové
kobiny, doplněné infrazářiči. Kombinace možná je, ale je náročná, nadbytečná a neúčelná, pokud by se oba zdroje tepla používaky zároveň. Infrazářiče mohou zahřát jen povrchně a
trvá nejméně hodinu a půl, aby se jimi dosáhlo takové výše vnitřní teploty,
která teprve má fyziologický dosah. V saunové kabině k tomu dochází horkým vzduche,přirozeným pro člověka, během 10 - 15 minut .Navíc infradiace nemůže zasáhnout sliznici dýchacích cest,
což je pro vznik imunity vůči virózám rozhodující. Ostatně máte o tom své
zkušenosti. Infraradiace jen zahřívá a je-li umístěna v saunové kabině také, má být
zapnuta a používána vždy mimo funkci saunové topidla. Ale i saunové topidlo vyzařuje z 60 i více %
infračervené paprsky také, ale zahřívá se tím dřevo kabiny a vzduch, takže působí nenásilně. Vztah IR a saunovélázně řeším ve stati Kolokvium o radiaci ve www.ok-saunování.
*
Osvětlení malé kabiny stačí z vedlejšího prostoru, ale dveře musí být proskleny.
*
Snad postačí mé poznatky k tomu, aby vznila perfektní saunička.
Srdečné "keep sauning!"
A. Mikolášek

—————



 



https://www.eurobalneo.cz/cs/sauny-infrasauny-saunove-domky/